Na vrijeme ili navrijeme?
Kako je pravilno pisati: na vrijeme ili navrijeme?
Kad je riječ o sastavljenom odnosno spojenom i nesastavljenom odnosno razdvojenom pisanju riječi, postoje tri različita načina pisanja.
U nesastavljenom pisanju riječi se pišu odvojeno, s bjelinom između (ne radi, ne želi, ne vidimo). Kod sastavljenog pisanja riječi se pišu bez bjeline između (nejasan, neparan, nepismenost, neuroznanost). Postoji i treći način pisanja kod riječi koje nazivamo polusloženicama – sa spojnicom: tabu-tema, top-model i druge.
Kada je riječ o navedenoj dvojbi, hrvatski pravopis dopušta obje varijante, no valja ipak naglasiti da nije moguće u svim slučajevima koristiti ih obje. Pravilno je pisati: Liječnik je stigao na vrijeme/navrijeme. / Učinili smo to na vrijeme/navrijeme. Ali, piše se: Pomislio je na vrijeme svoje mladosti.
Odnosno, kad je riječ o prilogu može se pisati na vrijeme ili navrijeme. Ali u konstrukcijama gdje je na prijedlog i imenica vrijeme objekt, uvijek se piše odvojeno.
Primjeri:
- Došli su na vrijeme da poslušaju baš sve izvođače.
- Nismo na vrijeme stigli na trg i bila je već velika gužva.
- Ta osoba sa svog balkona urlala je na vrijeme. Smetao joj je vjetar.
- Na vrijeme su shvatili da nešto nije u redu, i to je spasilo živote.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše i spojeno i odvojeno – na vrijeme i navrijeme. Autor ovih redaka uvijek odabire odvojeno pisanje – na vrijeme.