Kako se piše pravilno na hrvatski?

Napamet ili na pamet?

Kako je pravilno pisati: napamet ili na pamet?

Ovdje je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja.

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Naime, postoji pisanje i sastavljeno napamet i rastavljeno na pamet. Rastavljeno, na pamet, izraz je koji se sastoji od prijedloga na i imenice ženskog roda pamet. Takvo je pisanje ispravno u izrazu ‘pasti na pamet’.

S druge strane, prilog napamet, pisano sastavljeno, označava nešto naučeno bez čitanja, naizust. Može označavati i nešto neutemeljeno poput ‘govoriš napamet’ – govoriti bez dokaza ili nepotkrijepljeno činjenicama.

Primjeri:

  • Moraš naučiti napamet tri pjesme Antuna Gustava Matoša.
  • Znao je napamet 45 znamenki broja pi.
  • Profesorica mu je zaprijetila da će morati naučiti napamet sve od prve do zadnje stranice.
  • Palo mi je na pamet da imam ipak ispit sutra.

Zaključno, u hrvatskom standardnom jeziku prilog napamet pravilno se piše sastavljeno (naučiti pjesmicu napamet). Izraz na pamet piše se rastavljeno (palo mi je na pamet).