Kako se piše pravilno na hrvatski?

Podšišati ili potšišati?

Kako je pravilno pisati: podšišati ili potšišati?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.

Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.

U ovom primjeru, glagol nastaje u tvorbi od prijedloga pod i glagola šišati. Iako se zvučni glas d nađe ispred bezvučnog glasa š, ne provodi se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Budući da se događa iznimka od glasovne promjene jednačenja suglasnika po zvučnosti, ni jedan glas se ne mijenja. Naime, pravilo kaže da kad se glas d nađe ispred c, č, ć, š, s ne prelazi u svoj bezvučni parnjak t. Pravilno je pisati glagol podšišati, podšišao, podšišala…

Primjeri:

  • Frizer me kratko podšišao i naplatio mi to trideset eura.
  • Podšišala sam sama sebi vrhove i sad izgledam kao strašilo.
  • Nije znao podšišati travu kako treba pa je uskočio punac i pomogao s poslom.
  • Možeš li mi malo podšišati šiške?
  • Htjela sam se samo podšišati, a frizerka mi je otkinula deset centimetara kose.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol podšišati, podšišao, podšišala, podšišan, podšišamo… Odnosno, u tvorbi glagola ne provodi se glasovna promjena jednačenje suglasnika po zvučnosti.