Kako se piše pravilno na hrvatski?

Predškolac ili pretškolac?

Kako je pravilno pisati: predškolac ili pretškolac?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.

Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.

Kako je pravilno pisati: predškolac ili pretškolac, pretškolski ili predškolski? U ovom primjeru zvučni glas d nađe se ispred bezvučnog glasa š. Budući da se događa iznimka od glasovne promjene jednačenja suglasnika po zvučnosti, ni jedan glas se ne mijenja. Naime, pravilo kaže da kad se glas d nađe ispred c, č, ć, š, s ne prelazi u svoj bezvučni parnjak t.Pravilno je pisati predškolac, predškolca, predškolci, predškolski, predškola…

Primjeri:

Moje dijete je predškolac i raduje se polasku u školu.
Imali smo u kući jednog školarca i dvoje predškolaca pa je bilo veoma zanimljivo.
Predškolski odgoj važan je dio i dobra uvertira za osnovnu školu.
Predškolci su pažljivo slušali svoju tetu i hodali su za njom po rivi.
Predškolci jako vole malene životinje pa smo svaki dan odlazili hraniti patke.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda predškolac, predškolca, predškolci, predškolcem, predškolcima… Pravilno se piše pridjev predškolski, predškolska, predškolsko, predškolskih, predškolskoj… Odnosno, u tvorbi imenice predškolac ne provodi se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti.