Kako se piše pravilno na hrvatski?

Predstava ili pretstava?

Kako je pravilno pisati: predstava ili pretstava?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.

Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.

Imenica ženskog roda u značenju ‘prikazivanje, izvedba scenskog djela, prizor iz svakodnevice’ dolazi od glagola predstaviti. U ovom slučaju, glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti se ne provodi. Naime, kad se suglasnik d nađe ispred nekog od suglasnika s, š, č, ć, c ne prelazi u svoj bezvučni parnjak t. Stoga je imenicu pravilno pisati: predstava, predstave, predstavi, predstavom, predstavama.

Primjeri:

  • Nakon odgledane predstave mnogi su ostali razgovarati i komentirati predstavu ispred kazališta.
  • Predstava je bila toliko potresna i dirljiva da su rijetki uspjeli ostati suhih očiju.
  • Morala je gledati tu predstavu jer je igrao njezin najdraži glumac.
  • Što misliš o predstavi koju smo sinoć gledali?
  • Meni se predstava nije toliko svidjela jer mi se tema činila dosta površno i simplificirano obrađena.
  • Ta je predstava trebala biti neka kritika društva i ironičan prikaz današnjice, ali ništa od tog nije uspješno postignuto.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda predstava, predstave, predstavi, predstavom… Glagol se također piše predstaviti, predstavim, predstavite, predstavio, predstavila… Imenica se piše predstavnik i predstavnica, predstavljanje i predstavništvo. Odnosno, ni u jednom od ovih primjera ne provodi se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti.