Kako se piše pravilno na hrvatski?

Primijeniti ili primjeniti?

Kako je pravilno pisati: primijeniti ili primjeniti?

Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasovnih skupina /ije/ i /je/. Takve su dvojbe vrlo česte u hrvatskom jeziku i predstavljaju problem velikom broju govornika.

Neke od češćih grešaka u pisanju su pogrešno pisanje pridjeva: ljep (umjesto pravilnog lijep), viječan (umjesto pravilnog vječan) i tako dalje. Kod imenica to su vjest (umjesto pravilnog vijest), sijećanje (umjesto pravilnog sjećanje), cjena (umjesto pravilnog cijena) i druge.

Ovdje je riječ o svršenom glagolu u značenju uvođenja nečega u uporabu, provođenja u djelo. Glagol je naglašen dugouzlaznim naglaskom i pravilno se piše primijeniti. Pravilno je pisati i primijenim, primijeniš, primijenio, primijenivši, primijenjen. Nesvršeni glagol pravilno se piše primjenjivati. Imenica se ispravno piše primjena.

Primjeri:

  • Odlučio je primijeniti sve očeve savjete kako bi napokon postao uspješan u poslovanju.
  • Moraš primijeniti naučeno gradivo i tek tad ćeš biti spreman za ispit.
  • Ako primijenim ista pravila na tebe, i s tobom ću prekinuti sve odnose.
  • Naučiti neku teoriju i primijeniti je nisu iste stvari.
  • Moraš primijeniti u praksi stvari koje ti ja govorim i sve će ići dobro.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše svršeni glagol primijeniti. Pravilno je pisati i oblike primijenim, primijeniš, primijenio, primijenila, primijenile, primijenivši, primijenjen. Nesvršeni glagol pravilno je pisati primjenjivati, kao i imenicu primjena.