Učiteljicin ili učiteljičin?
Kako je pravilno pisati: učiteljicin ili učiteljičin?
Ovdje se radi o dvojbi kako pravilno pisati posvojni pridjev imenice ženskog roda učiteljica – učiteljicin ili učiteljičin. U uporabi se mogu pronaći oba primjera, i učiteljičin i učiteljicin, te se postavlja pitanje jesu li oba načina pisanja točna i pravilna, ili je pak samo jedan ispravan u hrvatskom standardnom jeziku.
Budući da je ovdje riječ o posvojnom pridjevu koji završava na sufiks -in, isto se pitanje može postaviti kod vlastitih imena poput Anica (Anicin ili Aničin), Janica (Janicin ili Janičin), Ivica (Ivicin ili Ivičin), i tako dalje. Također i kod općih imenica poput kraljica – kraljicin ili kraljičin.
Ovdje je riječ o posvojnom pridjevu koji završava na nastavak -in. Dolazi od opće imenice učiteljica. U tvorbi dolazi do glasovne promjene palatalizacije. Palatalizacija je glasovna promjena u kojoj se suglasnici k, g, h, c zamjenjuju palatalima č, ž, š ispred samoglasnika /e/ i /i/. Pravilno se piše: učiteljičin, učiteljičina, učiteljičino, učiteljičinim, učiteljičinih… Također, pravilno se pišu i posvojni pridjevi Janičin, Aničin, Dragičin, Ivičin, kraljičin, i tako dalje.
Primjeri:
- Je li ovo učiteljičin mobitel?
- Učiteljičina djeca s nama idu uvijek na izlete i putovanja.
- Misliš li da učiteljičina djeca znaju sve kao i ona?
- Ovaj učiteljičin zadatak bio je pretežak, a oni iz udžbenika bili su laki.
- Učiteljičin laptop je ostao uključen i Marta je pomislila napraviti neku psinu, ali naravno da nije to učinila.
- Učiteljičin zadatak nije samo obrazovanje djece, već i njihov odgoj.
- Učiteljičin muž bio je sretan u zadovoljan čovjek, a kako i ne bi bio, kad je naša učiteljica prekrasna osoba.
- Najbolji učenik u našoj školi učiteljičino je dijete.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše posvojni pridjev imenice učiteljica – učiteljičin, učiteljičina, učiteljičino… Odnosno, u tvorbi posvojnog pridjeva provodi se glasovna promjena palatalizacija.