Kako se piše pravilno na hrvatski?

Zadaci ili zadatci?

Kako je pravilno pisati: zadaci ili zadatci?

Ovdje je riječ o dvojbi između dvaju načina pisanja imenice muškog roda zadatak u nominativu množine. U tvorbi nominativa množine najprije se događa glasovna promjena nepostojani a – zadatak > zadatki. Onda se događa glasovna promjena sibilarizacija gdje se glas k ispred glasa i pretvara u c: zadatak > zadatki > zadatci.

Tu nastupa problematični dio, budući da svi hrvatski pravopisi posljednjih desetljeća nisu suglasni oko tog pitanja. Gubi li se potom glas t u riječi zadatci? U izgovoru nije prisutan, no hrvatski pravopis ne vodi se parolom “piši kako govoriš, govori kako pišeš”.

Naime, hrvatski pravopis nije samo fonološki, već je i morfonološki. Što to znači?

To znači da, primjenjujući fonološko načelo, pišemo ispasti (a ne izpasti), pišemo otpasti (a ne odpasti).

Prema morfonološkom načelu u hrvatskom jeziku pravilno se piše predsjednica (a ne pretsjednica) te ispodprosječan (a ne ispotprosječan). Piše se tako zbog očuvanja oblika pred i ispod, te njihove prepoznatljivosti.

Zaključno, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše i zadaci o zadatci. No, ako recimo pišemo zadaćnicu, esej, pisani sastav, valja koristiti samo jedan oblik dosljedno u cijelom tekstu – a ne mijenjati.