uskrsni ili Uskrsni?
Kako je pravilno pisati: uskrsni ili Uskrsni?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Ovdje je riječ o pridjevu koji označava nešto što se odnosi na Uskrs. Pridjevi se u hrvatskom standardnom jeziku pišu malim početnim slovom. Pravilno je pisati uskrsni, uskrsnog, uskrsnom, uskrsnim, uskrsnih…
Primjeri:
- Najdraže doba u godini bilo je za nju uskrsno vrijeme – pravljenje kolača, bojanje jaja, radosti Uskrsa.
- Jedva čekam uskrsne dane i vrijeme koje ću provesti s obitelji.
- Pohodila je sve mise i obrede uskrsnog trodnevlja.
- Obožavala je jesti uskrsne kolače i delicije.
- Radovala se uskrsnim praznicima jer će tada sresti svoje drage sestre i njihovu djecu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev uskrsno, uskrsni, uskrsna. U nazivu Uskrsni ponedjeljak piše se velikim početnim slovom.