Postići ili postiči?
Kako je pravilno pisati: postići ili postiči?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
Ovdje je riječ o glagolu koji znači nešto dobiti uz trud, razvijati se. Tvori se od prefiksa po- i glagola stignuti te je naglašen kratkouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati postići, postignem, postigneš, postigne, postignemo…
Primjeri:
- A što misliš postići takvim ponašanjem?
- Nije htio ništa postići u životu pa ga se riješila po brzom postupku.
- Postići ćemo to da više neće biti nijednog dijela grada bez nadzora videokamera.
- Što ste planirali postići svim tim skrivanjima i laganjima, znali ste valjda da ne može tako vječno?
- Postići ću u životu sve što poželim, rekla je i prkosno izašla iz kafića.
- Ne znam hoću li postići sve što sam naumila, ali sigurno ću se dobro zabaviti dok pokušavam.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol postići, postigla, postigao, postignemo, postići ću, postići ćemo, postići ćete… Imenica srednjeg roda pravilno se piše također s ć – postignuće, postignuća, postignuću, postignućima, postignućem…