Kako se piše pravilno na hrvatski?

Čelija ili ćelija?

Kako je pravilno pisati: ćelija ili čelija?

Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.

Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.

Ovdje je riječ o imenici ženskog roda koja označava biološku stanicu, sobu u samostanu, samicu u zatvoru, računalno napravljenu proračunsku tablicu i drugo. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati ćelija, ćelije, ćeliji, ćelijo, ćelijom…

Primjeri:

  • Zatvoren u svojoj ćeliji pisao je memoare, vježbao i planirao kome se sve mora osvetiti…
  • Redovnica je provela cijelo popodne u molitvi zatvorena u svojoj ćeliji.
  • Ćelija je bila tamna, hladna i mračna.
  • Nije uspio pronaći izlaz iz ćelije iako mu je bilo obećano da će stražari zatvoriti oči na pet minuta.
  • U zatvorskoj ćeliji proveo je dvadeset godina života i znao je da se tamo ne želi vratiti.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda ćelija, ćelije, ćeliji, ćelijom, ćeliju, ćelijama. Pridjev se pravilno piše ćelijski, ćelijska, ćelijski. Pravilno se pišu i imenice superćelija i fotoćelija