Kako se piše pravilno na hrvatski?

Ne razumljiv ili nerazumljiv?

Kako je pravilno pisati: ne razumljiv ili nerazumljiv?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovaj pridjev tvoren je od niječne čestice ne i pridjeva razumljiv. Pravilno se piše sastavljeno: nerazumljiv, nerazumljiva, nerazumljivo, nerazumljivim, nerazumljivih, nerazumljivog, nerazumljivima….

Primjeri:

  • Nerazumljivo mi je sve što se nalazi u udžbeniku iz fizike.
  • Nerazumljivo govoriš, možeš li, molim te, malo usporiti.
  • Sve mi je bilo nerazumljivo i nepoznato, baš je loše biti odrasla osoba.
  • Govorili su nekim nerazumljivim jezikom i ništa nisam uspjela razumjeti.
  • Nerazumljivi su tvoji postupci prema njemu, zašto ne želiš razgovarati o problemu?

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno pridjev nerazumljiv, nerazumljiva, nerazumljivo, nerazumljivih, nerazumljivog, nerazumljivima… Spojeno se piše i pridjev nerazuman, imenice nerazumljivost, nerazumnost.