Kako se piše pravilno na hrvatski?

Nedaleko ili ne daleko?

Kako je pravilno pisati: nedaleko ili ne daleko?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Pravilo glasi da se u hrvatskom standardnom jeziku pridjevi i prilozi tvoreni s niječnom česticom ne- uvijek pišu sastavljeno. Stoga se pravilno piše: nedaleko, nedalekima, nedalekih, nedalekog, nedaleka, nedalekoj… Pravilna je uporaba: To se zbilo nedaleko od Splita. Nedaleko od hrvatske granice pronađeni su tragovi.

Primjeri:

  • Nedaleko Zagreba iznajmljuje se prekrasna kuća za odmor.
  • Odlučili smo se doseliti u jedno malo selo nedaleko Gospića.
  • Nedaleko bakine kuće doselila se mlada obitelj iz Ukrajine.
  • Nedaleko od grada snijeg je zabijelio i brda i doline.
  • U nedalekoj državi na vlasti je diktator.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše sastavljeno odnosno spojeno prilog i pridjev nedaleko. Nastaje u tvorbi od niječne čestice ne i pridjeva daleko.