Kako se piše pravilno na hrvatski?

Nepopravljiv ili ne popravljiv?

Kako je pravilno pisati: nepopravljiv ili ne popravljiv?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Dakle, ovdje je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja. Kod pridjeva i imenica koji se tvore dodavanjem -ne kako bi se dobio pojam suprotna značenja pravilno je sastavljeno pisanje. Ispravno je pisati nepopravljiv, nepopravljivi, nepopravljivog, nepopravljive, nepopravljivima… Isto je i kod imenice: nepopravljivost. Jednako vrijedi i za ostale pridjeve i imenice s -ne: nečistoća, nepristojnost, nepametan, nelijep, nestaložen…

Primjeri:

  • Ja sam nepopravljivi romantičar i ne mogu si pomoći.
  • Bila je nepopravljiv slučaj kad se radilo o njezinoj beskrajnoj naivnosti i lakovjernosti.
  • Neke su greške jednostavno nepopravljive, reče rezignirano Marta.
  • Mama ju je razuvjerila i objasnila da u životu nema ništa nepopravljivo dok je glava na ramenima.
  • Ovi kolači su nepopravljivi – proglašavam potpuni neuspjeh i odustajem od slastičarstva.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše sastavljeno odnosno spojeno odnosno skupa pridjev nepopravljiv, nepopravljivi, nepopravljiva, nepopravljivo.