Kako se piše pravilno na hrvatski?

Slučajnost ili slućajnost?

Kako je pravilno pisati: slučajnost ili slućajnost?

Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.

Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.

Dakle, dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o imenici ženskog roda koja je naglašena dugouzlaznim naglaskom na drugom slogu te znači svojstvo onoga što je slučajno. Pravilno je pisati slučajnost, slučajnosti, slučajnošću, slučajnostima…

Primjeri:

  • Zapravo, nije slučajnost što smo se večeras ovdje sreli.
  • Sve je to pripisao slučajnosti, a nije imao pojma o tome da ga netko prati.
  • Slučajnosti ne postoje, vjerovala je moja majka.
  • To je bila samo slučajnost, ne vjerujem da bi to napravio namjerno.
  • Vjeruješ li u slučajnosti?
  • Uvijek je govorila da slučajnosti ne postoje, već je svemir taj koji upravlja sudbinama ljudi.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda slučajnost, slučajnosti, slučajnostima, slučajnošću… Pravilno se piše i pridjev slučajan, slučajna, slučajno.