Knjigi ili knjizi?
Kako je pravilno pisati: knjigi ili knjizi?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi).
Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.
U ovom primjeru, riječ dolazi od praslavenskog i staroslavenskog kъniga. U padežima se oblik knjiga mijenja i prolazi kroz neke glasovne promjene. Kad je riječ o dativu i lokativu događa se glasovna promjena sibilarizacija. Ispravno je u dativu i lokativu oblik: knjizi. Sibilarizacija je glasovna promjena kad glasovi k, g, h ispred i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se događa i u drugim primjerima u dativu i lokativu: ruka – ruci, muka – muci, noga – nozi…
Primjeri:
- U knjizi piše da postoji pet kontinenata, a moj otac kaže da ih ima sedam.
- Po knjizi je snimljen film, ali je film samo blijeda i loša kopija originala.
- Prema knjizi koju sam pročitala sad bih tebi trebala reći da razumijem i prihvaćam tvoje emocije.
- Nije bilo takvih rečenica u knjizi koju sam ja čitala.
- Unatoč pročitanoj knjizi ponovno je dobio jedinicu iz hrvatskog jezika.
- To je film snimljen prema knjizi koja je ugledala svjetlost dana prije više od stotinu godina.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda knjiga u dativu i lokativu – knjizi. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa provodi se glasovna promjena sibilarizacija.