Kako se piše pravilno na hrvatski?

Spomen-ploča ili spomen ploča?

Kako je pravilno pisati: spomen-ploča ili spomen ploča?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovdje je riječ o složenici s dvjema sastavnicama od kojih svaka ima naglasak, a u deklinaciji se prva ne mijenja. Pravilno je pisati sa spojnicom: spomen-ploča, spomen-ploče, spomen-ploči, spomen-pločama…

Primjeri:

  • Skupljali su novce kako bi podigli spomen-ploču u čast svim političkim zatvorenicima s tog područja.
  • Na spomen-ploči nalazilo se nekoliko pogrešnih podataka zbog čega su se požalili preživjeli sudionici.
  • Otkrivena je spomen-ploča i na otkrivenju bili su svi uglednici iz tog grada i okolice.
  • Na ovom mjestu podignuta je spomen-ploča za sve sudionike Domovinskog rata koji su dali život za domovinu.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše složenica sa spojnicom: spomen-ploča, spomen-ploču, spomen-ploči, spomen-pločom… U deklinaciji samo se druga sastavnica deklinira (mijenja), a prva sastavnica ostaje ista.