Kako se piše pravilno na hrvatski?

Posrijedi ili po srijedi?

Kako je pravilno pisati: posrijedi ili po srijedi?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovdje je riječ o prilogu koji se tvori od prefiksa po- i imenice sredina. Naglašen je dugouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati posrijedi. Primjer pravilne uporabe glasi: Posrijedi je drugačiji posao. Je li posrijedi provokacija?

Primjeri:

  • Nije znao što je bilo posrijedi, a nije ni želio ulaziti u taj sukob.
  • Nije htio priznati da je posrijedi nešto sasvim drugo od onog što je ona mislila.
  • Onda, hoćete li naposljetku priznati što je posrijedi ili ćete i dalje štititi krivca?
  • Posrijedi je bio nemili događaj koji nismo htjeli priznati niti sami sebi.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno prilog posrijedi.