Autoelektričar ili auto električar?
Kako je pravilno pisati: autoelektričar ili auto električar?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Imenica autoelektričar označava onog koji popravlja električne uređaje automobila. Poput ostalih složenica s auto, piše se sastavljeno. Izvedeni pridjev glasi autoelektričarski. Slični primjeri složenica su autolimar, autoalarm, autoservis i dr. Pravilno je pisati autoelektričar.
Primjeri:
- Moj bivši muž po zanimanju je bio autoelektričar i imali smo dosta novca.
- Taj autoelektričar napravio je veliku štetu na mojem limenom ljubimcu.
- Kad naraste želio je biti automehaničar ili autoelektričar.
- Misliš li da autoelektričari dosta zarađuju?
- Radio je dvadeset godina kao autoelektričar, a onda odlučio upisati fakultet, i to komparativnu književnost.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa imenica muškog roda autoelektričar, autoelektričaru, autoelektričarima…