Biljci ili biljki?
Kako je pravilno pisati: biljci ili biljki?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi).
Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.
Ovdje je riječ dativu i lokativu imenice ženskog roda koja označava organizam koji uz čovjeka i životinje tvori živi svijet. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj se suglasnici k, g, h zamjenjuju suglasnicima c, z, s ispred samoglasnika i. Pravilno je pisati biljci.
Primjeri:
- Na biljci koja je stajala uz prozor visjela je velika prugasta čarapa.
- Nasuprot biljci koja je već pomalo uvenula ležalo je nekoliko praznih boca različitih alkoholnih pića.
- Unatoč biljci koju sam žarko željela i on ju je uspio nabaviti, nisam mogla biti sretna.
- Dim je išao po biljci na što je moja majka poludjela i rekla da trujemo njezinu bebu Slavicu, što je bilo ime te orhideje.
- Svi su govorili o prekrasnoj biljci koju je gospođa Ines imala već petnaest godina.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše dativ i lokativ imenice biljka – biljci. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa provodi se glasovna promjena sibilarizacija. Kod imenica biljka genitiv glasi biljke, instrumental biljkom, genitiv množine biljaka, biljki i biljka.