Dozvoliti ili dopustiti?
Kako je pravilno pisati: dozvoliti ili dopustiti?
Ovdje je riječ o dvojbi koji je glagol pravilno koristiti u hrvatskom jeziku – dozvoliti ili dopustiti. Kako bismo saznali koji je glagol pravilan valja saznati porijeklo tih glagola u hrvatskom jeziku.
Oba glagola označavaju: dati kome slobodu da što radi, i oba se upotrebljavaju u hrvatskom jeziku. Budući da glagol dozvoliti dolazi iz ruskog jezika, preporuča se uporaba glagola dopustiti. Ipak, u hrvatskom jeziku uvriježena je uporaba imenice koja dolazi od glagola dozvoliti. Tako je često možemo sresti u sintagmama poput vozačka dozvola, uporabna dozvola, građevinska dozvola, okolišna dozvola, i tako dalje.
No kod dvojbe između glagola dozvoliti i dopustiti prednost se ipak daje glagolu dopustiti. Bolje je reći: Ako mi dopustite da Vam se obratim nego Ako mi dozvolite da Vam se obratim. Navest ćemo još neke primjere pravilne uporabe.
Primjeri:
- Nije mi dopuštao da učinim ništa u njegovoj kuhinji.
- Dopustila sam da uzmu moje stvari, a zauzvrat sam dobila neke usluge.
- Znaš li je li dopušteno u ovome ići u školu?
- Dopustili su nam da zadržimo jedan dio naše imovine.
- Dopušta li se takav rječnik u vašoj kući?
- Dopustili smo korištenje našeg dijela dvorišta prvim susjedima.
- Dopustite samo da kažem svoje mišljenje pa možete nastaviti po svome.
- Nisu nam dopuštali da dođemo automobilom do naše zemlje.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol dopustiti, dopustio, dopustila, dopustim, dopusti, dopustite… Također, pravilno je koristiti nesvršeni glagol dopuštati, dopuštao, dopuštamo, dopuštate, dopuštajući… Naime, glagol dozvoliti smatra se rusizmom i savjetuje se korištenje glagola dopustiti. Imenica dozvola česta je u sintagmama poput vozačka dozvola, uporabna dozvola, građevinska dozvola, dozvola za gradnju, dozvola za ribolov, i tako dalje.