Kako se piše pravilno na hrvatski?

Dugi ili duzi?

Kako je pravilno pisati: dugi ili duzi?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi).

Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.

U ovom primjeru radi se o dativu i lokativu imenice ženskog roda koja označava fotometeor u obliku luka spektralnih boja. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj se suglasnici k, g, h zamjenjuju suglasnicima c, z, s ispred samoglasnika i. U ovom slučaju radi se o iznimci te je pravilno pisati dugi.

Primjeri:

  • Imala je neke čudne snove o dugi koja se pojavljuje i počne govoriti o romanima koje čita.
  • Morat ćeš krenuti prema dugi i proći ispod nje, ako želiš postati dječak.
  • Na dugi je trčao bezbrižno mali vilenjak i skupljao je cvijeće.
  • Idemo skupa prema dugi pa ćemo vidjeti hoćemo li je uspjeti uhvatiti.
  • Znaš li koje su to sve boje na dugi?
  • Po dugi se može reći da sad pada kiša i sunce sja, reče veselo mala djevojčica Marta.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda duga u dativu i lokativu – dugi. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa ne provodi se glasovna promjena sibilarizacija. Imenica duga u sklonidbi glasi: duga, duge, dugi, dugu, dugo, dugi, dugom.