Kako se piše pravilno na hrvatski?

katolik ili Katolik?

Kako je pravilno pisati: katolik ili Katolik?

U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.

Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.

Važno je poznavati temeljna pravila o pisanju velikih i malih slova. Ovdje je riječ o tome da se sljedbenici vjere ili vjerskog pokreta pišu malim početnim slovom. Stoga ispravno je pisati katolik, katolika, katolikom, katolici, katolicima… Isto pravilo vrijedi i za druge imenice koje se pišu malim početnim slovom. To su primjerice musliman, pravoslavac, hinduist, budist, grkokatolik, katolkinja, pravoslavka, muslimanka i dr.

Primjeri:

  • On je bio katolik koji je bio spreman odreći se vjere radi žene.
  • Moj bivši muž također je bio katolik.
  • Govorili su o razlikama između katolika i protestanata.
  • Voljela bih da se pravoslavci i katolici ponovno ujedine.
  • Htjela je da njezin muž bude katolik, kao i ona.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom imenica katolik, katolika, katoliku, katolikom, katolici, katolicima… Pridjev se također piše malim početnim slovom katolički, katolička, katoličko… U nazivu Katolička Crkva obje se riječi pišu velikim početnim slovom.