Ne obično ili neobično?
Kako je pravilno pisati: ne obično ili neobično?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
U ovom primjeru, pravilo glasi da se u hrvatskom standardnom jeziku pridjevi i prilozi tvoreni s niječnom česticom ne- uvijek pišu sastavljeno. Stoga je ispravno pisati: neobično, neobična, neobičan, neobični, neobičnog, neobičnim, neobičnih… Također je pravilno pisati imenicu: neobičnost.
Primjeri:
- Bilo ih je neobično vidjeti skupa s obzirom na to da su prijatelji od djetinjstva, a sad su muž i žena.
- Neobično je jesti sve to skupa, kako možeš pojesti tako čudnu kombinaciju okusa?
- U stranoj državi sve joj je bilo čudno i neobično.
- Neobične žene su ga oduvijek privlačile.
- Nažalost, takva pojava nije ništa neobično u našem društvu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno pridjev i prilog neobično. Pravilno se piše i neobičan, neobična, neobičnih, neobičnoj, neobičnima… Pravilno se piše spojeno i imenica neobičnost.