Kako se piše pravilno na hrvatski?

Nejasnoća ili nejasnoča?

Kako je pravilno pisati: nejasnoća ili nejasnoča?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Imenica ženskog roda tvori se od niječne čestice ne i pridjeva jasan. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom te označava svojstvo onoga što je nejasno. Pravilno je pisati nejasnoća, nejasnoće, nejasnoći, nejasnoćama, nejasnoće…

Primjeri:

  • Zbog svih nejasnoća nismo se nikako mogli sporazumjeti.
  • Kakve su nejasnoće bile u pitanju?
  • Mislim da je riječ samo o nejasnoći zbog koje je nastala velika svađa.
  • Djeca su imala mnogo nejasnoća u gradivu nakon dugog zatvaranja škola zbog koronavirusa.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa imenica ženskog roda nejasnoća, nejasnoće, nejasnoću, nejasnoći, nejasnoćama… Pridjev se također piše sastavljeno: nejasan, nejasno, nejasna.