Neuzvraćen ili ne uzvraćen?
Kako je pravilno pisati: neuzvraćen ili ne uzvraćen?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Dakle, ovdje je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja. Kod pridjeva i imenica koji se tvore dodavanjem ne- kako bi se dobio pojam suprotna značenja pravilno je sastavljeno pisanje. Tako je ispravno pisati: neuzvraćen, neuzvraćena, neuzvraćeni, neuzvraćenih, neuzvraćenima… Isto vrijedi i za imenicu: neuzvraćenost. Kao i za slične primjere: nepametan, nelijep, neadekvatan, nečistoća, nepristojnost, neadekvatnost…
Primjeri:
- Riječ je bila o neuzvraćenoj ljubavi koja ju je boljela i poslije deset godina.
- Usluga je bila neuzvraćena i teško se mirila s tim.
- Za neuzvraćene poljupce nitko nije odgovarao.
- Slala je mnogo pisama i sva su ostala neuzvraćena.
- Zbog neuzvraćene ljubavi nije mirno spavao.
- Teško se nosio s neuzvraćenim odnosima, uvijek je više davao nego primao.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se spojeno odnosno skupa pridjev neuzvraćen, neuzvraćena, neuzvraćeno, neuzvraćenog, neuzvraćenoj, neuzvraćenih…