Dugogodišnji ili dugo godišnji?
Kako je pravilno pisati: dugogodišnji ili dugo godišnji?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Ovdje je riječ o pridjevu koji označava nešto što traje više godina, duže vrijeme. Naglašen je kratkouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati dugogodišnji, dugogodišnjeg, dugogodišnjem…
Primjeri:
- To je naš dugogodišnji prijatelj i osoba od povjerenja, možeš mu sve reći.
- Od dugogodišnjih istraživanja nije na kraju bilo ništa.
- Prema dugogodišnjim iskustvima ovih žena od takvih je muškaraca najbolje bježati.
- Dugogodišnja tradicija naše tvrtke ono je čime se najviše ponosimo.
- Zbog dugogodišnjeg prijateljstva radi njega bih ostavio sve drugo po strani.
- Naši dugogodišnji suradnici bili su mahom marljivi i pošteni ljudi.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno pridjev dugogodišnji, dugogodišnja, dugogodišnje, dugogodišnjoj, dugogodišnjim, dugogodišnjeg, dugogodišnjima…