Cijeniti ili cjeniti?
Kako je pravilno pisati: cijeniti ili cjeniti?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasovnih skupina /ije/ i /je/. Takve su dvojbe vrlo česte u hrvatskom jeziku i predstavljaju problem velikom broju govornika.
Neke od češćih grešaka u pisanju su pogrešno pisanje pridjeva: ljep (umjesto pravilnog lijep), viječan (umjesto pravilnog vječan) i tako dalje. Kod imenica to su vjest (umjesto pravilnog vijest), sijećanje (umjesto pravilnog sjećanje), cjena (umjesto pravilnog cijena) i druge.
Ovdje je riječ o nesvršenom glagolu koji je naglašen dugouzlaznim naglaskom. Glagol ima podrijetlo u praslavenskom i staroslavenskom obliku cěna. U ruskom jeziku postoji oblik cená, kao i u poljskom cena.
U hrvatskom jeziku pravilno se piše s /ije/ – cijeniti. Pravilno je pisati i imenicu cijena i cijenjenost. Isto vrijedi i za pridjeve cijenjen, cijenjena, cijenjeno.
Primjeri:
- Ti me nikad nisi znao cijeniti i zato odlazim i nikad se ne vraćam.
- Cijenim da ni danas ne shvaćaš o čemu se radilo cijelo vrijeme.
- Ona je jako cijenila našu pokojnu baku i zato uvijek ima posebno mjesto u mom srcu.
- Marko izuzetno cijeni tvojeg oca, kao i tvoju majku.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol cijeniti. Pravilno se piše i cijenim, cijenio, cijeniš, cijenila, cijenimo, cijenite, cijenilo, cijenio… Pravilno se piše i imenica cijena i cijenjenost, kao i pridjev cijenjen.