Engleski ili engleski?
Kako je pravilno pisati: engleski ili Engleski?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac.
S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Kod pridjeva koji završavaju na -ski (poput ruski, japanski), na -ški (češki) i na -čki (afrički, američki) pravilo je da se pišu malim početnim slovom. Tako je pravilno pisati: engleski, engleskim, engleskih, engleske…
Primjeri:
- Meni se dizao želudac od same pomisli na engleski doručak, a ona ga je svakodnevno trusila.
- Nije volio engleske filmove niti njihov humor.
- O engleskim medijima nije imao ništa lijepo za reći.
- Od engleskog jezika znao je samo predstaviti se i pozdraviti.
- Možeš li mi prevesti ovaj kratki tekst s engleskog jezika, ti ćeš to brzo?
- O engleskim piscima mogao je diskutirati do zore.
- Engleska liga bila mu je omiljena.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev engleski, engleska, englesko, engleskog, engleskih, engleskoj, engleskim…