Kako se piše pravilno na hrvatski?

Ne određen ili neodređen?

Kako je pravilno pisati: neodređen ili ne određen?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati.

S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Pridjev označava svojstvo nečega što je teško odrediti. Naglašen je kratkouzlaznim naglaskom te se tvori od prefiksa ne- i glagola odrediti. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati neodređen, neodređena, neodređeni, neodređenima…

Primjeri:

  • Rekla mi je samo neodređeno da će odseliti drugdje i da više od toga ne smijem znati.
  • Došla je kući u neko neodređeno vrijeme između ponoći i jutra.
  • Idem na godišnji odmor na još neodređenu destinaciju, kamo nas put odnese.
  • Neodređeni su razlozi za ostavku i svi su ostali bez teksta zbog takvih zbivanja.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno pridjev neodređeni, neodređena, neodređeno, neodređenomu, neodređenog, neodređenoj, neodređenima, neodređenih… Imenica se također piše spojeno – neodređenost.