Kako se piše pravilno na hrvatski?

Ne shvaćen ili neshvaćen?

Kako je pravilno pisati: ne shvaćen ili neshvaćen?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

U ovom primjeru, pravilo glasi da se pridjevi tvoreni s niječnom česticom ne pišu sastavljeno: neshvaćen, neshvaćeno, neshvaćenim, neshvaćenog, neshvaćena… Glagoli, s druge strane, pišu se rastavljeno od čestice ne: ne shvaćam, ne shvaćaš, ne shvaćamo, ne shvaćate.

Primjeri:

  • Osjećam se totalno neshvaćeno, jadao se nesretni tinejdžer.
  • Bila je neshvaćena diva svojeg vremena.
  • Iako je u osamnaestom stoljeću bio neshvaćen, danas ga se cijeni kao velikog umjetnika.
  • Moja majka uvijek govori da je ona neshvaćena i da je nitko ne razumije.
  • Ah, to su sve neshvaćeni umjetnici koje država plaća da stvaraju umjetnost.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa pridjev neshvaćen, neshvaćena, neshvaćeno.