Stoga ili s toga?
Kako je pravilno pisati: stoga ili s toga?
Ovdje je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja.
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
U ovom primjeru, s toga ili stoga, odgovor je taj da se ponekad piše rastavljeno, a ponekad sastavljeno. No, takvo pisanje nije proizvoljno, već ovisi o čemu se radi.
Veznik u zaključnim rečenicama – stoga – uz dakle i zato, piše se spojeno odnosno sastavljeno.
No, ako je riječ o konstrukciji riječi koja se sastoji od prijedloga s ili sa, te zamjenice to, odnosno njezina oblika u genitivu – toga, pravilno se piše odvojeno: s toga.
Primjeri:
- Nismo imali vremena. Stoga, odlučili smo se naći ponovno sutra.
- Ona je pala ispit te će stoga ponovno morati izaći polagati.
- Marko je uzeo njezin auto. Stoga će morati vratiti sve dugove.
- Skočio je upravo s toga stupa i pao na pod.
- Odlučio je vidjeti bolje s toga balkona.
U zaključku, oblik stoga najčešće se koristi kao veznik u zaključnim rečenicama te se stoga piše sastavljeno odnosno skupa.
Međutim, valja biti oprezan s primjerima gdje je riječ o konstrukciji koja se sastoji od prijedloga s/sa i zamjenica to (toga) koja se piše rastavljeno: s toga.