Kako se piše pravilno na hrvatski?

Točki ili točci?

Kako je pravilno pisati: točki ili točci?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi). Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.

Imenica točka označava jedan od osnovnih elemenata geometrije, a u jeziku pravopisni znak koji obilježava kraj rečenice.

U dativu i lokativu imenica pravilno glasi: točki. Pravilna uporaba jest sljedeća: Trenutno se nalazimo na kritičnoj točki, On je na prijelomnoj točki svoje karijere, i dr.

Pravilo glasi da se kod imenica koje završavaju nastavcima -cka, -tka, -čka, -ćka glasovna promjena sibilarizacija ne provodi.

Primjeri:

  • U kojoj točki života shvatiš što je zapravo važno i što zapravo želiš od života?
  • Idemo prema točki nakon koje nema povratka nazad, samo odabir kojim putem ići dalje.
  • Po kojoj točki dnevnog reda vi imate pravo govoriti o tome?
  • U točki koja je stajala na kraju izjavne rečenice pokušala je pronaći neko značenje i neki smisao.
  • Nalazimo se na najvišoj točki ovog planinskog masiva i pogled koji se pruža je zaista izvanredan.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica točka u dativu i lokativu – točki. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa ne provodi se glasovna promjena sibilarizacija. Genitiv glasi točke, akuzativ točku, instrumental točkom. Genitiv množine glasi točaka, točka, točki.