Kako se piše pravilno na hrvatski?

Foto reporter, foto-reporter ili fotoreporter?

Kako je pravilno pisati: foto reporter, fotoreporter ili foto-reporter?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Prefiksoid foto dolazi od grčke riječi phȏs u značenju: svjetlo. U hrvatskom jeziku pravilo glasi da se prefiksoid foto uvijek piše sastavljeno. Stoga je pravilno pisati: fotoreporter, fotoreporteri, fotoreportaža, fotoreportaži…

Primjeri:

  • Upoznala sam jednog dečka vani i baš mi se svidio, ali saznala sam da je fotoreporter i to mi nije simpatično.
  • Fotoreporter je napadnut ispred sale za vjenčanja.
  • Od svih fotoreportera koje sam upoznao, ti si mi najdraži.
  • Kakav je to fotoreporter koji prezire medije?
  • Odmalena je želio biti učitelj u školi, a danas je radio kao fotoreporter.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno imenica muškog roda fotoreporter, fotoreportera, fotoreporteru, fotoreporterima… Sve složenice s prefiksoidom foto- pišu se spojeno, poput fotomontaža, fotoradionica, fotorobot, fotoklub, fotoćelija, fotoaparat…