Kako se piše pravilno na hrvatski?

Izgovorićemo, izgovoriti ćemo ili izgovorit ćemo?

Kako je pravilno pisati: izgovorit ćemo, izgovoriti ćemo ili izgovorićemo?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovdje je riječ o glagolskom obliku futuru prvom. Tvori se od infinitiva i nenaglašenog prezenta glagola htjeti. Kad infinitiv završava na -ti, a dolazi ispred nenaglašenog prezenta glagola htjeti (ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će) pravilno je koristiti krnji infinitiv. Tako je ispravno: izgovorit ćemo, izgovorit ću, izgovorit ćete, izgovorit ćeš, izgovorit će. Također i kod drugih glagola: radit ćemo, vidjet će, učinit će, mislit ću, pjevat ćeš…

Da je redoslijed drukčiji, ne bismo trebali koristiti krnji već puni infinitiv: ću izgovoriti, ćeš izgovoriti, ćemo izgovoriti, ćete izgovoriti… Isto i kod drugih glagola: ću pjevati, ćemo raditi, ćete vidjeti, ćeš odlučiti

Primjeri:

  • Izgovorit ćemo što nam napišeš.
  • Učinit ću kako odlučiš.
  • Skuhat ćeš moje omijeno jelo.
  • Sve ćemo izgovoriti što napišeš.
  • Vi ćete odlučiti za nas.
  • Ja ću otplesati posljednji ples.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše: izgovorit ćemo.