Kako se piše pravilno na hrvatski?

Europski ili europski?

Kako je pravilno pisati: europski ili Europski?

U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.

Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.

Ovdje je riječ o dvojbi piše li se pridjev koji dolazi od imenice Europa malim ili velikim početnim slovom. Pravilo u ovom slučaju glasi da se pridjevi koji završavaju na -ski, -ški, -čki pišu malim početnim slovom. Tako je pravilno pisati europski, japanski, azijski, hrvatski,…

Primjer:

  • Ta se stranka zalagala za europske vrijednosti, dok je oporba zastupala ruske interese.
  • U europskim zemljama živjelo se dobro i standard je bio dosta visok.
  • Što se tiče europskog parlamenta, nije nitko obraćao mnogo pozornosti što se tamo događa.
  • Za europsku hranu postojali su visoki standardi kvalitete i nije svašta moglo dospjeti na tržište.
  • Od europskih novaca mogli smo sagraditi mnogo toga na našem gospodarstvu.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev europski, europska, europsko, europskima, europskih, europskog… Također se pravilno pišu malim početnim slovom pridjevi poput japanski, engleski, američki, azijski, turski, češki… Velikim početnim slovom pišu se nazivi zajednica kao što je Europska unija.