Kako se piše pravilno na hrvatski?

Nesretan ili ne sretan?

Kako je pravilno pisati: nesretan ili ne sretan?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Pravilo glasi da se u hrvatskom standardnom jeziku pridjevi tvoreni s niječnom česticom ne- uvijek pišu sastavljeno. Stoga se pravilno piše: nesretan, nesretna, nesretno, nesretnima, nesretnih, nesretnom, nesretnoj, nesretnog… Također je pravilno i kod imenice: nesreća.

Primjeri:

  • Odavno sam toliko nesretna da i ne znam za drugo stanje.
  • Bila je nesretna životom u toj zajednici, ali nije nitko mario za to.
  • Njezin nesretni pogled susreo je njegove oči pune prijezira.
  • Nesretna žena morala je i dalje nastaviti živjeti.
  • O nesretnim brakovima mogla bih napisati knjigu.
  • Zbog nesretnih osoba svijet nije lijepo mjesto za život.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa pridjev nesretan, nesretna, nesretno, nesretnih, nesretnom, nesretnog, nesretnima… Imenica se pravilno piše nesreća, nesretnik, nesretnica.