Kako se piše pravilno na hrvatski?

Ubuduće ili u buduće?

Kako je pravilno pisati: ubuduće ili u buduće?

Ovdje je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja.

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

U konkretnom primjeru radi se o dvjema različitim izrazima. Ubuduće, pisano sastavljeno, prilog je u značenju ‘nadalje, odsada, u budućnosti’. U buduće, pisano odvojeno, rastavljeno, spona je dviju riječi, prijedloga u i pridjeva budući/buduća/buduće.

Primjeri:

  • Ubuduće piši svoj domaći rad na vrijeme.
  • Ubuduće ćemo morati poraditi na našim odnosima.
  • U budućeg muža nije bilo neke sreće.
  • U buduće žene, pak, bijaše svega.

Zaključno, koristeći oblik ubuduće kao prilog, potrebno ga je pisati sastavljeno.