Uvrijeđen ili uvrjeđen?
Kako je pravilno pisati: uvrijeđen ili uvrjeđen?
U hrvatskom jeziku mnogobrojni govornici dvoje o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide ‘od ruke’, nekima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/ kao kod primjera: bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/ kao u primjerima: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.
Iako kod većine riječi ta pravila vrijede, ipak postoje određene iznimke. Tako je npr. kod riječi ‘rječnik’ koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Kod nekih pak riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.
Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Tako je kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).
Pridjev dolazi od glagola uvrijediti i naglašen je kratkouzlaznim naglaskom na prvom slogu. Pravilno se piše: uvrijeđen, uvrijeđena, uvrijeđeno, uvrijeđenim, uvrijeđenih, uvrijeđenog, uvrijeđenima…
Primjeri:
Njegova majka ponašala se kao da je nečim uvrijeđena većinu vremena.
Uvrijeđen sam jer smatrate da ja nisam uistinu plemićkog porijekla.
Misliš li da je on uvrijeđen nakon stvari koje sam pred njim izgovorila?
Najlakše je biti uvrijeđen i šutjeti, valja biti hrabar i reći što misliš.
Možeš biti uvrijeđena i ljutiti se koliko god želiš, mene to ni najmanje ne brine.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se pridjev koji dolazi od glagola uvrijediti – uvrijeđen, uvrijeđena, uvrijeđeno, uvrijeđeni, uvrijeđenih, uvrijeđenog, uvrijeđenima… Pravilno je i kod glagola uvrijediti: uvrijedila, uvrijedimo, uvrijedi, uvrijedile, uvrijedio…