Kako se piše pravilno na hrvatski?

Cjelovit ili cijelovit?

Kako je pravilno pisati: cjelovit ili cijelovit?

U hrvatskom jeziku mnogobrojni govornici dvoje o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide ‘od ruke’, nekima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/ kao kod primjera: bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/ kao u primjerima: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.

Iako kod većine riječi ta pravila vrijede, ipak postoje određene iznimke. Tako je npr. kod riječi ‘rječnik’ koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Kod nekih pak riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.

Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Tako je kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).

Pridjev dolazi u značenju ‘kojemu je na okupu sve što ga čini, kojemu ne nedostaje nijedan dio, koji nije okrnjen’. Dolazi od riječi cijel, odnosno praslavenskog cělъ. Slog je kratak, stoga je pravilno pisati: cjelovit, cjelovita, cjelovitu, cjelovitom, cjeloviti, cjelovitima…

Primjeri:

  • Sine, moraš učiti cjelovito gradivo, a ne samo jednu lekciju iz povijesti.
  • Svi su razgovarali o cjelovitoj kurikularnoj reformi, a starim je profesorima to već izlazilo na uši.
  • Moraš cjelovito pristupiti problemu i riješiti onda sve segmente jedan po jedan.
  • Cjelovito rješenje nije postojalo za ovu našu situaciju.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev cjelovit, cjelovita, cjelovito, cjelovitim, cjelovitog, cjelovitih… Pridjev od kojeg nastaje pravilno se piše cijeli, cijela, cijelo, cijel, cijelim, cijelog…