Kako se piše pravilno na hrvatski?

Za sad ili zasad?

Kako je pravilno pisati: za sad ili zasad?

Ovdje je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja.

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Kod dvojbe u pisanju za sad ili zasad, odgovor je da se taj prilog u značenju sad i još neko vrijeme, za taj čas pravilno piše spojeno odnosno sastavljeno.

Primjeri:

  • Zasad je najbolje da se više ne viđamo, s kasnije ćemo vidjeti.
  • Zasad dobivaš otkaz pa ti smisli što želiš.
  • Otišli su zasad u Australiju i nisu još odlučili što žele dalje.
  • Zasad ne znaju što bi htjeli, ali smislit će putem.

Kod primjera gdje se želi naglasiti ta fraza, za sada se piše odvojeno:

  • Tako je najbolje za sada, a za poslije ćemo vidjeti.
  • Za sada ostaješ na poslu, ali moraš znati da je to samo za sada.

Zaključno, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše prilog zasad skupa odnosno spojeno. Radi naglašavanja moguće je i pisanje: za sada.