Kliješta ili klješta?
Kako je pravilno pisati: kliješta ili klješta?
U hrvatskom jeziku mnogobrojni govornici dvoje o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide ‘od ruke’, nekima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/ kao kod primjera: bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/ kao u primjerima: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.
Iako kod većine riječi ta pravila vrijede, ipak postoje određene iznimke. Tako je npr. kod riječi ‘rječnik’ koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Kod nekih pak riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.
Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Tako je kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).
Imenica označava oruđe u obliku dviju ukrštenih poluga kojima se što vadi, siječe ili kida. Dolazi od praslavenskog klěstja. Budući da riječ ima dugouzlazni naglasak, pravilno ju je pisati s ije: kliješta, kliještima. Imenica je pluralia tantum, što znači da se javlja samo u množini, poput riječi hlače, naočale, ljestve.
Primjeri:
- Djed opet ne zna gdje je ostavio kliješta.
- Za Božić ćemo kupiti kliješta ocu, a mami ćemo platiti masažu.
- Moram samo brzo otići po kliješta na nokte.
- Jesi li možda igdje vidio ona crvena kliješta?
- Rekao je da mu donesem kliješta za skidanje izolacije, a ja nemam pojma što je to.
- Spremi ta kliješta, molim te, u kutiju za alat.
- Mama, zašto rak ima kliješta?
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica kliješta, kliještima. Imenica se naziva pluralia tantum, a to znači da se javlja samo u množini i nemaju oblik u jednini. Neki od primjera su još gaće, traperice, hlače, škare, ljestve, grablje…