Kako se piše pravilno na hrvatski?

Preći ili prijeći?

Kako je pravilno pisati: preći ili prijeći?

U hrvatskom jeziku mnogobrojni govornici dvoje o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide ‘od ruke’, nekima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/ kao kod primjera: bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/ kao u primjerima: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.

Iako kod većine riječi ta pravila vrijede, ipak postoje određene iznimke. Tako je npr. kod riječi ‘rječnik’ koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Kod nekih pak riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.

Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Tako je kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).

Ovaj glagol naglašen je dugosilaznim naglaskom, odnosno izgovara se dugo. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše prijeći, prijeđem, prijeđe, prijeđemo, prijeđete… Ali prešao, prešli, prešle, prešavši…

Primjeri:

  • Pitali su ga može li prijeći u njihovu stranku.
  • Htio je prijeći preko rijeke, ali nije imao čime i plivati nije znao.
  • Želiš li prijeći na moju stranu?
  • Nije znala kako prijeći razinu na igrici pa je pitala brata.
  • Mislila sam prijeći u drugi klub jer ovdje nisam zadovoljna.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol prijeći. Prezent glasi prijeđem, prijeđeš, prijeđe, prijeđemo, prijeđete, prijeđu. Glagolski pridjev radni glasi prešao, prešla, prešlo, prešli, prešle, prešla. Glagolski prilog prošli glasi prešavši. Futur prvi glasi prijeći ću, prijeći ćeš, prijeći će, prijeći ćemo…