Samnom ili sa mnom ili s mnom?
Kako je pravilno pisati: sa mnom, s mnom ili samnom?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Takvi primjeri su riječi koje sadrže prvu sastavnicu video (videoigra, videoprijenos, videosnimka, videokonferencija, videokamera, videonadzor, videoteka i dr.), audio (audiovizualan, audiozapis…), foto (fotomontaža, fotoreporter, fotorobot) i tako dalje.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Ovdje je riječ o prijedlogu s/sa te instrumentalu zamjenice ja. Pravilo glasi da se koristi oblik sa, te da se uvijek mora pisati odvojeno. Stoga je pravilan način pisanja: sa mnom.
Primjeri:
- Ideš li sa mnom?
- Možeš ići s njim ili sa mnom.
- Nastavi dalje, sa mnom ili bez mene.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše sa mnom.